Zdravie

Pagekón riasnatý je veľmi odolný druh a nevyskytujú sa uňho prakticky žiadne bakteriálne, ani parazitárne ochorenia. Ak dôjde k zhoršeniu zdravotného stavu, obvykle je to spôsobené nízkou vlhkosťou, nevhodným zložením potravy, alebo teplotným stresom. Vlhkosť vzduchu v teráriu je veľmi dôležitá, nakoľko v prirodzenom pralesnom prostredí sa vlhkosť pohybuje medzi 70-90%, k čomu je gekón prispôsobený a pri veľmi suchom vzduchu sa objavujú problémy so zvliekaním kože a zápaly dýchacích ciest. Obzvlášť citlivé sú mláďatá, ktoré v suchom prostredí zo seba nedokážu strhnúť starú kožu, alebo ju stiahnú len čiastočne (ak žiadnu kožu nenájdete je to v poriadku, ciliáti starú kožu obvykle zožerú). Problémy, ktoré môžu vzniknúť pri nedostatku, alebo prebytku vápnika a vitamínov sú popísané v kapitole „Potrava“. Na ostrovoch Novej Kaledónie je v priebehu roka pomerne vyrovnaná denná teplota, ktorá sa pohybuje od 18 do 26 stupňov Celzia. Nočná teplota klesá až na desať stupňov. Z toho vyplýva, že tieto gekóny ideálne prospievajú pri izbovej teplote, pri ktorej sa aj rozmnožujú. Sú však veľmi citlivé na vysoké teploty a ak teplota v teráriu presiahne 27 stupňov Celzia, vzniká u gekónov teplotný stres, títo sa spočiatku snažia zahrabať do substrátu a dlhšia expozícia vysokým teplotám môže viesť až k úhynu.

Ciliáti majú podobne ako naše jašterice schopnosť odvrhnutia chvosta v strese pri jeho zachytení, chvost odopínajú pri koreni a tento už nedorastá. Odvrhnutiu chvosta predídeme jedine opatrnosťou pri manipulácií.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie