Potrava

Pagekón riasnatý je všežravec a jeho prirodzená strava je bohatá na prezreté mäkké ovocie s výnimkou citrusov a akékoľvek bezstavovce pohybujúce sa v jeho blízkosti, keď je práve na love, okrem tých, ktoré svojou veľkosťou presahujú šírku jeho hlavy. V zajatí nepohrdne roztlačeným banánom, broskyňou, marhuľou.

V ponuke sú kompletné krmivá RepsahyDr.RhacoGecko Nutrition vo forme prášku, ktorý stačí zriediť s vodou podľa návodu. Ak ciliát odmieta takéto kompletné krmivo, obvykle má problém spojiť si kašovitú formu a chuť s potravou, čo sa dá jednoducho vyriešiť natretím kašičky na špičku papuľky. Video z prípravy kašičky nájdete na mojom YouTube kanály. https://www.youtube.com/watch?v=QiAyRcOg0Ek 

Podstatnou zložkou potravy ciliátov je hmyz. Aktívne lovia všetok dostupný kŕmny hmyz bežne predávaný v chovateľských potrebách, len nesmie byť väčší, ako šírka ciliátovej hlavy. Pre optimálnu výživnú hodnotu hmyzu je vhodné tento nakŕmiť vykrmovacim prípravkom Super Load, ktorý zvýši jeho nutričnú hodnotu. Kŕmime raz za dva až tri dni, samce skonzumujú obvykle dva až tri priemerne veľké cvrčky, samice majú oveľa väčší apetít a bez problémov do seba natlačia oveľa viac.

Tak ako ostatné plazy, je aj ciliát závislý na pravidelnom prísune vápnika, ktorý podávame buď vo forme posypu kŕmneho hmyzu, alebo pridaním do roztlačeného ovocia. Vstrebávanie vápnika podporuje vitamín D3, ktorý je často priamo súčasťou vápnikových preparátov pre plazy. Nedostatok vápnika, alebo vitamínu D3 sa prejaví ako trasenie gekóna, neprirodzená poloha hlavy, alebo otvorená papuľa. Calcium Plus kúpite aj priamo tu na stánke. 

Vápnik ciliáti skladujú v endolymfatických žľazách, ktoré sú viditeľné po otvorení papule, ako dva biele kopčeky na hornej čeľusti približne na úrovní očí. U samcov sú tieto žľazy menšie a vyzerajú ako špicaté výbežky naružovelej farby.

 

Príjem vápnika musí byť vyvážený, nie prehnaný a optimálny. Poprášené cvrčky podávame u samca raz za týždeň, dva krát týždenne u dospelej samice, tri krát týždenne u gravídnej samice. Na trhu je prípravok kombinácie vitamínov A a D3, ktorý je používaný vo veterinárnej medicíne, jeho používanie nechajte na vetrinára, pretože gekón môže pri predávkovaní utrpieť nezvratné poškodenie organizmu spočívajúce v zrastoch na kostiach.
Video z kŕmenia s cvrčkami nájdete na mojom YouTube kanály. https://www.youtube.com/watch?v=x1io8rZuysA