Terárium

 

Minimálna veľkosť terária pre párik ciliátov je d.-40, š.-40, v.-50 cm. Terárium má byť orienotvané na výšku a vybavené dostatkom možností na lezenie v podobe vetiev, hrubých bambusových stoniek a odolných rastlín, ako sú potos, zamiocalcus, alebo voskovka. Dôležitý je tiež dostatok úkrytov v ktorých prespávajú. Osvedčené sú tunely z korkovej kôry, alebo vhodne opracované kokosové škrupiny. Substrát terária volíme podľa toho, či sa chceme priblížiť prírode, alebo udržiavať hygienu terária na vysokej úrovni. V prvom prípade je ako substrát vhodné použiť rašelinu, ktorú môžme obohatiť pieskom a takýto substrát udržiavame stále vlhký. Do tohto substrátu môžu samice naklásť vajcia, o ktorých sa dozvieme až keď sa vyliahnu.

Na zabránenie znášky kdekoľvek vytvoríme miesto s hrúbkou substrátu asi 5 cm a keď vidíme, že samica pobehuje po teráriu a rozhrabáva substrát, za niekoľko dní môžme vajcia jednoducho vybrať z kôpky a presunúť do inkubátora.

Terárium musí byť napriek potrebe vysokej vlhkosti dobre vetrané, aby sa zabránilo rozvoju plesní. Zadnú stenu terária môžeme vybaviť 3D stenou, ale ciliáti z obľubou kadia práve na takéto pozadia, ktoré sa potom ťažko čistia. Stena by preto mala byť ľahko vytiahnuteľná a umývateľná.

Ciliátov chováme obvykle v skupinkách jedného samca a dvoch až troch samíc. Dajú sa chovať aj jednotlivo, alebo v pároch, pri chove v páre je však potrebné aspoň na tri mesiace v roku odstaviť samicu z dosahu samca, aby sa mohla zregenerovať. Nikdy nadávame do jedného terária viac samcov, títo sú k sebe často veľmi agresívni a sú schopní si navzájom odtrhnúť chvosty.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie