Terárium

 

Minimálna veľkosť terária pre párik ciliátov je d.-40, š.-40, v.-50 cm. Terárium má byť orienotvané na výšku a vybavené dostatkom možností na lezenie v podobe vetiev, hrubých bambusových stoniek a odolných rastlín, ako sú potos, zamiocalcus, alebo voskovka. Dôležitý je tiež dostatok úkrytov v ktorých prespávajú. Osvedčené sú tunely z korkovej kôry, alebo vhodne opracované kokosové škrupiny. Substrát terária volíme podľa toho, či sa chceme priblížiť prírode, alebo udržiavať hygienu terária na vysokej úrovni. V prvom prípade je ako substrát vhodné použiť rašelinu, ktorú môžme obohatiť pieskom a takýto substrát udržiavame stále vlhký. Do tohto substrátu môžu samice naklásť vajcia, o ktorých sa dozvieme až keď sa vyliahnu.

Na zabránenie znášky kdekoľvek vytvoríme miesto s hrúbkou substrátu asi 5 cm a keď vidíme, že samica pobehuje po teráriu a rozhrabáva substrát, za niekoľko dní môžme vajcia jednoducho vybrať z kôpky a presunúť do inkubátora.

Terárium musí byť napriek potrebe vysokej vlhkosti dobre vetrané, aby sa zabránilo rozvoju plesní. Zadnú stenu terária môžeme vybaviť 3D stenou, ale ciliáti z obľubou kadia práve na takéto pozadia, ktoré sa potom ťažko čistia. Stena by preto mala byť ľahko vytiahnuteľná a umývateľná.

Ciliátov chováme obvykle v skupinkách jedného samca a dvoch až troch samíc. Dajú sa chovať aj jednotlivo, alebo v pároch, pri chove v páre je však potrebné aspoň na tri mesiace v roku odstaviť samicu z dosahu samca, aby sa mohla zregenerovať. Nikdy nadávame do jedného terária viac samcov, títo sú k sebe často veľmi agresívni a sú schopní si navzájom odtrhnúť chvosty.

Video z prípravy terária pre jedného pagekona si môžete pozrieť na mojom YouTube kanály.

https://www.youtube.com/watch?v=VDmqiELphmM